O autorze
Urodzony w Warszawie, mieszkaniec Grochowa. Absolwent LVIII L.O. im. K. K. Baczyńskiego, profil dziennikarsko-medialny. Niedoszły politolog. Działacz lokalny, społecznik. Radny Osiedla Grochów Centrum. Propagator starań o zmianę nazwy dzielnicy administracyjnej "Praga-Południe". Laureat plebiscytu "Patriotycznie Zakręceni" za inicjatywę Chcemy Veturilo na Grochowie. Członek stowarzyszenia Miasto Moje A w Nim. Uczestnik inicjatywy Otwarty Jazdów, mającej na celu ocalenie osiedla domków fińskich na Jazdowie. Socjalliberał, choć coraz bardziej "socjal". Marzy mu się Warszawa czysta, "zielona", przyjazna do życia, pełna oddolnego fermentu społeczno-kulturalnego.

Czyn społeczny znowu żywy

Wizualizacja instalacji architektonicznej "Otwarty Jazdów"
Wizualizacja instalacji architektonicznej "Otwarty Jazdów" facebook.com/jazdow
Niemal 25 lat wolnej Polski potrzeba było, aby odczarować jedną z niewielu instytucji czasów słusznie minionych wartą kontynuowania – czyn społeczny. Już w najbliższy weekend po raz pierwszy w najnowszej historii Warszawy władze lokalne dostarczą materiały i narzędzia, a obywatele wkład w postaci pracy rąk i umysłów własnych, aby wspólnie uspołecznić niewielki skrawek miasta. Po raz kolejny prekursorami będą mieszkańcy domków fińskich i aktywiści Otwartego Jazdowa.

Możliwość realizacji inicjatywy lokalnej daje Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie z 24 kwietnia 2003 roku. Potrzebna była również uchwała Rady Warszawy, przyjęta dopiero w lipcu zeszłego roku. Dzięki jej postanowieniom dowolna grupa mieszkańców (formalna lub nieformalna) może zgłosić do urzędu dzielnicy wniosek o realizację zadania publicznego w drodze inicjatywy lokalnej. Wystarczy zadeklarować w nim swój wkład w formie pracy społecznej, ewentualny wkład materialny (świadczenia pieniężne lub rzeczowe), oraz zapotrzebowanie na wsparcie ze strony urzędników. Im większy będzie proporcjonalny wkład mieszkańców, tym większe szanse na realizację projektu.

Gdy tylko uchwała zaczęła obowiązywać, a władze miasta opublikowały do niej przepisy wykonawcze, Stowarzyszenie Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów zgłosiło w naszym imieniu projekt instalacji architektonicznej „Otwarty Jazdów”, która ma być miejscem spotkań lokalnej społeczności, różnorakich działań i imprez lokalnych, jak również przyjemnym, ogólnodostępnym miejscem do piknikowania dla mieszkańców Warszawy. Naszym wkładem był projekt architektoniczny przygotowany przez współpracujące z nami architektki: Ewę Rudnicką i Katarzynę Pieńkowską, oraz 340 osobogodzin pracy społeczników – mieszkańców Osiedla Jazdów i wspierających ich aktywistów z całej Warszawy.

Serdecznie zapraszam 5 kwietnia (sobota) o godz. 10.00 na ulicę Jazdów, gdzie odbędzie się przekazanie wkładu rzeczowego urzędu dzielnicy Śródmieście, konferencja prasowa, uroczyste wbicie pierwszej łopaty, no i całodzienna wytężona praca nad realizacją koncepcji. Z kolei w niedzielę nasze wysiłki umilą dodatkowe atrakcje, m.in. piknik sąsiedzki, wyprzedaż garażowa, spacer z przewodnikiem. Myślę, że warto uczestniczyć w tej wiekopomnej chwili, aby przekonać się, że wystarczy pomysł, trochę samozaparcia i duża dawka pozytywnej energii, aby zmieniać swoje najbliższe otoczenie na lepsze. Nieustająco do tego zachęcam!


Pełny program weekendowej imprezy na wydarzeniu facebookowym.
Trwa ładowanie komentarzy...